• 16 czerwca 2024

Wiosna oznacza jazdę w deszczu i chociaż nie jest to tak duże wyzwanie jak jazda w zimowej aurze, nadal musisz dostosować swój styl jazdy, gdy jest mokro.

Mokre drogi są nie tylko śliskie, ale ulewny deszcz może również utrudniać widoczność i powodować spowolnienie ruchu, przez co drogi stają się bardziej zatłoczone. Te 5 wskazówek dotyczących jazdy w deszczu sprawi, że Ty i Twój samochód będziecie gotowi, gdy zacznie padać.

1. Sprawdź wycieraczki

Zanim zacznie padać, sprawdź pióra wycieraczek. Jeśli zauważysz jakiekolwiek pęknięcia lub brakujące kawałki gumy, czas na nową parę. Nawet jeśli guma wygląda dobrze, jeśli wycieraczki pozostawiają smugi na całej przedniej szybie, to czas na ich wymianę. Ponieważ widoczność jest ograniczona w deszczową pogodę, ważne jest, aby upewnić się, że wycieraczki są w stanie sprostać zadaniu utrzymania czystej przedniej szyby.

2. Sprawdź opony

Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie opon. Co jakiś czas sprawdzaj je wzrokowo, aby zobaczyć, czy nie widać nierównomiernego zużycia bieżnika. Można też przejechać dłonią po powierzchni opony, aby sprawdzić, czy nie ma na niej zużytych miejsc. Należy sprawdzić całą powierzchnię opony, w tym jej trudno dostrzegalne części wewnętrzne. Należy również sprawdzić głębokość bieżnika, aby upewnić się, że nie jest on zużyty zbyt nisko, aby było to bezpieczne.

3. Zwolnij

deszcz

Opony mają lepszą trakcję, gdy droga jest sucha, więc gdy tylko nawierzchnia stanie się choć trochę mokra, powinieneś zwolnić. W ten sposób zmniejszysz ryzyko poślizgu, jeśli nagle zaczniesz hamować. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli deszcz staje się ulewny i na jezdni zaczynają tworzyć się kałuże, ponieważ hydroplaning nad kałużą oznacza całkowitą utratę sterowności, a tego zdecydowanie chcesz uniknąć.

4. Zostaw więcej miejsca

Podczas gdy zwolnienie tempa jazdy zmniejsza prawdopodobieństwo poślizgu podczas hamowania, pozostawienie dodatkowej przestrzeni między Tobą a samochodem jadącym przed Tobą w ruchu ulicznym jeszcze bardziej zmniejsza szanse na wypadek, dając Ci więcej czasu na delikatne hamowanie. Im szybciej jedziesz, tym więcej miejsca powinieneś zostawić jako poduszkę.

5. Zwracaj uwagę

Jest to solidna rada za każdym razem, gdy prowadzisz samochód, ale jest szczególnie ważna, gdy drogi są mokre. Trzymaj obie ręce na kierownicy, nie baw się radiem ani nie sięgaj po telefon i poczekaj, aż pogoda się poprawi lub aż będziesz mógł się zatrzymać, aby użyć czegokolwiek z systemu kontroli klimatu lub systemu informacyjno-rozrywkowego. Gdy jest mokro, musisz być w pełni zaangażowany w proces prowadzenia pojazdu, tak abyś miał wystarczająco dużo czasu na reakcję.

Jazda w deszczu wiąże się z ryzykiem, ale nie musi być bardzo stresująca. Odrobina przygotowań z wyprzedzeniem i szczególna ostrożność podczas jazdy to wszystko, czego potrzeba, aby jazda w deszczu była bezpiecznym i łatwym doświadczeniem.

Więcej znajdziesz na: http://stando.com.pl/

Top