• 16 czerwca 2024

Co jest potrzebne, aby odnieść sukces prowadząc warsztat samochodowy? Pierwszym krokiem jest wyposażenie działu montażu opon w taki sprzęt, który będzie nie tylko przystępny cenowo, ale również będzie odpowiadał profilowi firmy. Jaką montażownice opon wybrać?

Koła, jakich samochodów będziesz serwisować?

Znając z góry specyfikę swojej firmy i potencjalnych klientów, będziesz w stanie określić, z jakimi rozmiarami kół będziesz najczęściej pracować. Jednocześnie, jeśli deklarujesz, że twój warsztat obsługuje wszystkie typy kół, to sprzęt do montażu opon musi spełniać te wymagania. Aby montażownica opon mogła obsługiwać koła do samochodów osobowych, jak i ciężarowych, potrzebujesz maszyn przystosowanych do pracy z kołami o średnicy do 50 - 60 cali. Jeśli wśród twoich klientów są tylko właściciele samochodów osobowych, to wystarczy sprzęt zdolny do obsługi kół o maksymalnej średnicy 38 - 47 cali.

Oprócz średnicy należy również wziąć pod uwagę szerokość koła. Maksymalny wskaźnik tego parametru dla różnych modeli wynosi od 12 do 30 cali. Z reguły koła o szerokości powyżej 16 cali są instalowane w ciężarówkach, autobusach i maszynach rolniczych. Należy zauważyć, że przy zakupie stojaka wyważającego bierze się pod uwagę nie szerokość opony, ale szerokość felgi, ponieważ to ona jest zamocowana na wale. Zasada wyboru dla tego parametru jest taka sama jak w poprzednim przypadku - im większe koła musisz serwisować, tym wyższy powinien być wskaźnik.

Wskazówka : kupując kilka instalacji do montażu opon, na przykład montażownię do opon i wyważarkę, należy pamiętać, że maksymalne rozmiary kół powinny być dla nich w przybliżeniu takie same. To samo dotyczy wanien do sprawdzania szczelności kół.

Jaka jest optymalna pojemność sprzętu?

Maszyny o mocy do 1 kW przeznaczone są do obsługi kół samochodów osobowych, takie modele pracują na sieci 220 V i nie pobierają dużo energii elektrycznej. Zwykle są używane w prywatnych warsztatach, garażach i małych boksach. Sprzęt przeznaczony do pracy z kołami ciężarówek musi być mocniejszy, ponieważ obsługa dużych, ciężkich kół wymaga więcej wysiłku. Moc takich instalacji może przekraczać 3 kW i są one podłączone do sieci trójfazowej. Chociaż automatyczne montażownice przeznaczone do obsługi dużych kół mogą mieć małą moc i działać w sieci jednofazowej. Wytwarzana jest w nich dodatkowa siła dzięki napędowi pneumatycznemu (wymagane podłączenie do linii powietrza lub kompresora). Należy pamiętać, że ciśnienie powietrza wybranej maszyny nie powinno przekraczać ciśnienia w sieci pneumatycznej w przedsiębiorstwie.

Istnieją uniwersalne maszyny, które mogą pracować z sieci o napięciach 220 i 380 V. Wybór takiego sprzętu będzie uzasadniony, jeśli główna sieć energetyczna w przedsiębiorstwie jest trójfazowa, a zapasowa jest jednofazowa (na przykład w przypadku przerwy w dostawie prądu energia jest dostarczana z generatora elektrycznego).

Ile miejsca jest dostępne w warsztacie?

Montaż opon jest jednym z rodzajów działalności, które nie wymagają dużych powierzchni. Cały zakres usług związanych z wymianą i naprawą gumy samochodowej można wykonać w pomieszczeniu o powierzchni 6-8 mkw. metrów. Jednak podczas instalowania kilku maszyn należy proporcjonalnie zwiększyć przeznaczone miejsce. Dlatego przy zakupie bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na wymiary sprzętu. Do ciasnego pomieszczenia lepiej wybrać modele, których długość i szerokość podstawy nie przekracza 90-100 cm.

Jeśli powierzchnia podłogi cię nie ogranicza, spróbuj wybrać najbardziej kompaktowy sprzęt, jeśli to możliwe. W końcu kto wie, jak rozwinie się twój biznes? Może za kilka lat trzeba będzie dokupić kilka kolejnych montażownic.Jedynie instalacje do obsługi kół do samochodów ciężarowych i maszyn rolniczych wymagają wystarczającej ilości wolnego miejsca w pomieszczeniu, gdyż ich podstawowa długość może dochodzić do 180-200 cm.

Top