• 19 lipca 2024

Przez długi czas klienci samochodów musieli wybierać pomiędzy manualną a automatyczną skrzynią biegów, przy czym obie te technologie charakteryzowały się kilkoma różnymi przełożeniami. Inne technologie skrzyni biegów, które zostały opracowane niedawno, takie jak dwusprzęgłowa lub zautomatyzowana skrzynia manualna, nadal mają różne przełożenia lub prędkości.

Jednak jeden rodzaj skrzyni biegów zmienia biegi płynniej niż pozostałe, ponieważ nie posiada różnych przełożeń: jest to skrzynia bezstopniowa.

Co to jest CVT?

Przekładnia bezstopniowa, w skrócie CVT, jest rodzajem automatycznej skrzyni biegów, która nie posiada żadnych wyraźnych przełożeń ani punktów zmiany biegów. Przekładnie CVT przenoszą moc silnika płynnie i bez typowych szarpnięć związanych z przekładniami wielobiegowymi. Można to osiągnąć na kilka sposobów, np. za pomocą kół pasowych i pasków o zmiennej średnicy, pomp hydraulicznych lub płyt toroidalnych.

Skrzynie CVT nie są wcale takie nowe. Są produkowane, w tej czy innej formie, od co najmniej 60 lat, ale wielu kierowców wciąż nie jest z nimi zaznajomionych.

Jak radzi sobie CVT?

Jako kierowca, prawdopodobnie zauważysz tylko kilka różnic między tradycyjną automatyczną skrzynią biegów a CVT. Po pierwsze, przekładnie CVT nie zmieniają przełożeń. Bez przerwy zmieniają przełożenia w zależności od mocy silnika i prędkości pojazdu. Po drugie, dzięki nieskończonej liczbie przełożeń, CVT jest zawsze w najbardziej wydajnej konfiguracji. W zależności od sposobu zaprogramowania, nowoczesne przekładnie CVT mogą przyspieszać szybciej i zapewniać większą oszczędność paliwa, ponieważ zawsze są na odpowiednim przełożeniu bez żadnych nieefektywnych etapów pośrednich.

Mimo to, niektórzy kierowcy wolą odczucia związane z tradycyjną automatyczną skrzynią biegów. Jeśli lubisz czuć, jak Twój pojazd zmienia biegi, możesz kupić pojazd z przekładnią CVT, która może symulować punkty zmiany biegów związane z tradycyjnymi automatycznymi skrzyniami biegów, a niektóre z nich mają nawet przyciski lub łopatki do ręcznej zmiany biegów.

Jaki jest harmonogram konserwacji przekładni CVT?

Pielęgnacja przekładni bezstopniowej jest podobna do pielęgnacji każdej innej automatycznej skrzyni biegów. Możesz zapobiec przegrzaniu, jeżdżąc odpowiedzialnie i unikając holowania i dużych obciążeń. Regularna konserwacja, która powinna obejmować stosowanie wysokiej jakości płynu CVT i jego wymianę co około 15 000 mil, jest również kluczem do długowieczności przekładni CVT.

Sprawdź wszystkie produkty do przekładni dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z naszych 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat przekładni bezstopniowych, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikimedia Commons.

Top