• 16 czerwca 2024

Numer VIN Twojego samochodu zawiera istotne informacje o Twoim pojeździe. Możesz potrzebować numeru VIN, aby przedstawić go firmie ubezpieczeniowej, warsztatowi naprawczemu lub agencji rządowej w celu zidentyfikowania Twojego samochodu. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, gdzie go znaleźć, gdy jest potrzebny.

Gdzie jest mój numer VIN i co on oznacza?

VIN to skrót od "numeru identyfikacyjnego pojazdu". VIN to 17-znakowa mieszanka liter i cyfr służąca do identyfikacji jednego samochodu od drugiego. Każdy pojazd dopuszczony do ruchu drogowego ma swój unikalny numer VIN, więc nie ma na Ziemi drugiego takiego samego samochodu, który miałby taki sam numer VIN jak Twój.

Nie oznacza to jednak, że VIN Twojego samochodu jest tylko przypadkową serią liter i cyfr. W rzeczywistości jest to kod, który może być użyty do uzyskania szczegółowych informacji o Twoim samochodzie. Jeśli VIN jest prawidłowo rozszyfrowany, może dostarczyć informacji takich jak marka, model i rok produkcji Twojego samochodu, a także kraj, w którym został zbudowany.

W tym momencie prawdopodobnie myślisz: "dobrze wiedzieć, ale gdzie jest mój numer VIN?". VIN swojego samochodu możesz znaleźć w następujących miejscach:

1. Deska rozdzielcza

W wielu samochodach, VIN znajduje się na desce rozdzielczej. Zazwyczaj znajduje się on po stronie kierowcy, blisko miejsca, w którym przednia szyba styka się z deską rozdzielczą. Zazwyczaj VIN jest wyryty na metalowej płycie, która jest przymocowana do deski rozdzielczej. Taka konfiguracja pozwala na łatwe odczytanie numeru VIN przez osobę z zewnątrz, np. likwidatora szkód lub mechanika zaglądającego przez okno od strony kierowcy pojazdu.

2. Ościeżnica drzwi po stronie kierowcy

Innym miejscem, w którym można znaleźć VIN samochodu jest ościeżnica drzwi po stronie kierowcy, gdzie zazwyczaj znajduje się on na prostokątnej etykiecie. Jeśli VIN jest tam umieszczony, powinien być widoczny po otwarciu drzwi od strony kierowcy.

3. Karta ubezpieczeniowa

Numer VIN można również uzyskać, zaglądając do karty ubezpieczeniowej. Karta ubezpieczeniowa jest dowodem na to, że jesteś ubezpieczony w razie wypadku. Zawiera ona takie informacje jak numer konta ubezpieczeniowego oraz markę i model pojazdu, a także jego VIN.

Karta ubezpieczeniowa jest dokumentem fizycznym, ale niektóre stany dopuszczają również cyfrowe karty ubezpieczeniowe, które służą jako dowód, że są Państwo prawnie ubezpieczeni. Dostęp do cyfrowych kart ubezpieczeniowych uzyskuje się zazwyczaj za pomocą smartfona, a zarówno fizyczne, jak i cyfrowe karty ubezpieczeniowe zawierają Twój numer VIN. Nawet jeśli posiadasz elektroniczną kartę ubezpieczeniową, dobrym nawykiem jest trzymanie twardej kopii w portfelu lub schowku na rękawiczki.

4. W komorze silnika

W niektórych przypadkach VIN Twojego samochodu można znaleźć na jego silniku. Czasami jest on wyryty na ścianie ogniowej samochodu. W niektórych przypadkach, można go również znaleźć na skrzyni biegów samochodu.

5. Tytuł własności i rejestracja

Tytuł i dokumenty rejestracyjne Twojego samochodu powinny być w stanie dostarczyć Ci VIN Twojego samochodu, ponieważ są to dokumenty prawne, które potwierdzają, że jesteś właścicielem samochodu.

6. Skaner OBD

Wreszcie, można użyć skanera OBD, aby wyciągnąć VIN samochodu.

Mając swój VIN gotowy może być konieczne, jeśli jesteś ubezpieczając samochód lub coraz to naprawione, a teraz wiesz dokładnie, gdzie go znaleźć.

Sprawdź wszystkie narzędzia skanujące dostępne w NAPA Online lub zaufaj jednemu z 17 000 punktów NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, gdzie znaleźć numer VIN swojego samochodu, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikimedia Commons.

Top