• 28 lutego 2024

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale tępa piła łańcuchowa może być bardzo niebezpieczna w użyciu. Jeżeli łańcuch nie jest wystarczająco ostry, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zaczepi się o materiał, który próbuje przeciąć, co może spowodować, że piła łańcuchowa oderwie się od celu, stanowiąc potencjalne zagrożenie dla użytkownika lub osób znajdujących się w jego otoczeniu.

Wiele osób decyduje się na wymianę stępionego łańcucha, ale warto rozważyć drugą opcję: naostrzenie zębów łańcucha, aby przedłużyć żywotność tego użytecznego narzędzia.

Jeśli zdecydujesz się na tę metodę, musisz wiedzieć, jak naostrzyć piłę łańcuchową. Oto kroki, które należy wykonać.

Etap 1: Wybierz okrągły pilnik dopasowany do rozmiaru piły łańcuchowej

Piły łańcuchowe ostrzy się za pomocą specjalnych pilników okrągłych, które są dostępne w różnych rozmiarach. Sprawdź w instrukcji obsługi lub poszukaj w Internecie rozmiaru pilnika odpowiedniego dla Twojej piły łańcuchowej. Potrzebny będzie również uchwyt i prowadnica dopasowane do rozmiaru pilnika. Czasami są one sprzedawane razem w jednym zestawie.

Etap 2: Odłączenie źródła zasilania

Ze względów bezpieczeństwa piła łańcuchowa nie powinna mieć dostępu do zasilania podczas ostrzenia. Przed rozpoczęciem ostrzenia odłącz świecę zapłonową, przewód elektryczny lub akumulator.

Teraz jest dobry moment na sprawdzenie, czy na zębach nie ma brudu lub zanieczyszczeń. Te pozostałości mogą utrudnić proces ostrzenia, więc użyj szczotki drucianej, aby się ich pozbyć przed przystąpieniem do dalszych czynności.

Krok 3: Ustaw pilnik, uchwyt i prowadnicę

Będziesz musiał przymocować pilnik do uchwytu i prowadnicy. Prowadnica pomoże Ci przeciągnąć pilnik wzdłuż ogniw na odpowiednią głębokość i wskaże najlepszy kąt, pod jakim należy szlifować, aby uzyskać idealną krawędź na zębach. Postępuj zgodnie z instrukcjami produktu dotyczącymi montażu.

Etap 4: Napinanie łańcucha

Piła łańcuchowa posiada śrubę, która służy do regulacji napięcia łańcucha. Zazwyczaj jest ona skierowana prostopadle do kierunku ruchu łańcucha. Za pomocą śrubokręta dokręć tę śrubę, aby zapobiec przesuwaniu się łańcucha podczas ostrzenia.

Etap 5: Zabezpiecz piłę łańcuchową przed ostrzeniem

Podczas ostrzenia łańcucha należy upewnić się, że prowadnica pilarki jest stabilnie zamocowana. Użyj imadła lub zacisku stołowego, aby unieruchomić piłę na powierzchni roboczej.

Etap 6: Zaznaczenie pierwszego zęba

Piła łańcuchowa posiada zęby, które służą do cięcia, a Ty będziesz je ostrzył jeden po drugim. Oznaczaj każdy ząb w trakcie ostrzenia, aby uniknąć dwukrotnego ostrzenia tego samego zęba. Można do tego celu użyć markera lub kredki do drewna, a wykonane oznaczenia znikną z czasem, gdy piła łańcuchowa będzie używana.

Etap 7: Załóż wytrzymałe rękawice robocze i okulary ochronne

Rękawice robocze i okulary ochronne ochronią Cię przed urazami podczas ostrzenia piły. Nawet pozornie tępy łańcuch może Cię zaskoczyć i zmusić do sięgnięcia po apteczkę pierwszej pomocy.

Etap 8: Ostrzenie zębów

Aby naostrzyć zęby, trzymaj pilnik równolegle do podłoża, tworząc kształt litery T z przekrojem poprzecznym prowadnicy. Naostrz zęby pod kątem 30 stopni - na prowadnicy powinna znajdować się linia wskazująca kąt, pod jakim należy szlifować. Opiłuj co drugi ząb od aktualnej pozycji, ponieważ zęby są ustawione na przemian pod kątem w lewo i w prawo. Kiedy skończysz, odwróć piłę w imadle lub zacisku, aby spiłować pozostałe zęby. Ząb jest prawidłowo naostrzony, gdy pojawi się zadzior, który można zobaczyć lub wyczuć paznokciem.

Piła łańcuchowa jest cennym narzędziem do pielęgnacji trawnika, a teraz, gdy Twoja jest ostra jak nowa, jest znowu gotowa do pracy. Pamiętaj, aby zawsze nosić sprzęt ochronny, taki jak okulary i rękawice robocze, aby uniknąć obrażeń podczas pracy pilarką łańcuchową. Miłego piłowania!

Sprawdź wszystkie narzędzia i wyposażenie dostępne w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat pił łańcuchowych, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Pexels.

Top