• 16 czerwca 2024

W wielu przypadkach opony śniegowe wystarczą, aby pojazd mógł bezpiecznie poruszać się w mroźnych warunkach. Jednak przy najbardziej surowej zimowej pogodzie może być konieczne użycie łańcuchów śniegowych.

W porównaniu z oponami śniegowymi, łańcuchy zapewniają lepszą trakcję na lodzie, głębokim śniegu i mocno zbitym śniegu. Ponadto można je łatwo zakładać i zdejmować samodzielnie, dzięki czemu można z nich korzystać tymczasowo, gdy mamy do czynienia ze szczególnie trudnym odcinkiem drogi.

Jeśli jeździsz w zimowych warunkach, dobrze jest wiedzieć, jak założyć łańcuchy śniegowe. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Zakup łańcuchów śniegowych

Przed zakupem łańcuchów śniegowych sprawdź w instrukcji obsługi swojego samochodu, czy nie obowiązują jakieś ograniczenia dotyczące tych produktów. W niektórych samochodach nie ma wystarczającej wolnej przestrzeni między oponami a kołami, aby zmieścić łańcuchy śniegowe. Jeśli łańcuchy zostaną założone w takich pojazdach, mogą spowodować poważne uszkodzenia.

Jeśli Twój samochód może obsługiwać łańcuchy śniegowe, musisz wybrać odpowiedni rozmiar. Sprawdź ścianę boczną opony, aby określić jej rozmiar. Następnie należy wybrać łańcuchy śniegowe pasujące do rozmiaru opon. Informacja ta będzie podana na stronie internetowej lub na opakowaniu.

Na koniec należy ustalić, ile łańcuchów chcemy kupić. Samochody z napędem na przednie koła wymagają łańcuchów przynajmniej na przednich oponach, a samochody z napędem na tylne koła - na tylnych; ponadto w obu typach pojazdów można zdecydować się na montaż łańcuchów na wszystkich czterech kołach. Samochody z napędem na wszystkie lub cztery koła wymagają łańcuchów na wszystkich czterech oponach, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Jak zamontować łańcuchy śniegowe

1. Zacznij od zaparkowania na twardej, płaskiej powierzchni, z dala od ruchu ulicznego. Upewnić się, że samochód jest w pozycji parkowania i zaciągnąć hamulec postojowy.

2. Rozpakuj każdy łańcuch i rozłóż go obok opony, na której będziesz pracował. Ustawić łańcuch tak, aby leżał prosto i płasko, równolegle do opony, bez zagięć i skręceń.

3. Nawlecz łańcuch na górną część opony. Zwróć uwagę, aby łańcuchy zwisały równomiernie. Jeżeli używane łańcuchy mają ostre haki, należy upewnić się, że są one skierowane z dala od opony.

4. Połącz jeden koniec każdego łańcucha z drugim za pomocą dołączonego mechanizmu mocującego.

opona

5. Podjechać nieco do przodu, aby odsłonić część opony, która dotykała nawierzchni. Po zakończeniu pracy należy ustawić pojazd w położeniu postojowym i ponownie włączyć hamulec postojowy.

6. Przykryć ostatnią część opony łańcuchami i wykonać ostateczne połączenia.

7. Powtórzyć ten proces z wszystkimi oponami.

8. Gdy wszystkie łańcuchy są już założone, należy przejechać około 100 metrów do przodu. Następnie dokręcić łańcuchy.

Proces ten może zająć nieco więcej czasu przy pierwszych kilku próbach, ale po dłuższej praktyce będziesz w stanie założyć je w ciągu kilku minut, a różnica w trakcji będzie zauważalna natychmiast.

Jak zdjąć łańcuchy śniegowe

Zdejmowanie łańcuchów śniegowych jest jeszcze prostsze niż ich zakładanie - po prostu odłączasz zapięcia i wyjeżdżasz z nich:

1. Rozłącz łańcuchy od wewnętrznej strony koła.

2. Odciągnąć łańcuchy od opony. Ułożyć je jak najbardziej płasko.

3. Jedź powoli do przodu, aż opony usuną łańcuchy.

4. Zbierz łańcuchy i przechowaj je.

Ostatnie wskazówki dotyczące używania łańcuchów śniegowych

Pamiętaj, aby zdjąć łańcuchy po przejechaniu przez czystą drogę, wolną od śniegu i lodu. Łańcuchy zmieniają gładką powierzchnię toczną opony, aby głębiej wbić się w lód i śnieg. Z tego powodu mogą one przedwcześnie zużyć oponę, uszkodzić nawierzchnię drogi i znacznie obniżyć zużycie paliwa. Mimo że ostateczny głos w sprawie prędkości jazdy należy do producenta, z założonymi łańcuchami nie powinno się jeździć szybciej niż około 30 mil na godzinę. Pamiętaj, że łańcuchy służą tylko do pokonywania najbardziej bezlitosnego terenu, a nie do zimowych przejażdżek, więc nie zakładaj ich dłużej niż to konieczne.

Teraz już wiesz, jak montować i demontować te przydatne, niedrogie narzędzia, które nie zajmują dużo miejsca. Zainwestowanie w zestaw może pomóc Ci w bezpiecznej jeździe pewnego zimowego dnia.

Top