• 19 lipca 2024

Zastanawiasz się nad kabrioletem z twardym dachem, ale nie jesteś pewien, czy miękki daszek nie będzie lepszym wyborem?

Nie zawsze łatwo jest określić, który typ kabrioletu najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, dlatego przygotowaliśmy ten krótki przewodnik, który pomoże Ci określić, jakie są Twoje priorytety, jeśli chodzi o samochód z otwartym dachem.

Komfort na każdą pogodę

Prawdopodobnie największą zaletą kabrioletu z dachem typu hardtop (lub targa top) w porównaniu do tradycyjnego kabrioletu z miękkim dachem jest dodatkowa izolacja, którą oferuje podczas chłodniejszej i bardziej wilgotnej pogody. Dzięki pełnemu stalowemu dachowi nad głową oraz dodatkowej wyściółce podsufitki, w kabriolecie z dachem typu hardtop jest znacznie mniej prawdopodobne, że doświadczysz zimowego chłodu.

Stylistyka zbliżona do coupe

Kolejnym czynnikiem przemawiającym na korzyść kabrioletu z dachem typu hardtop jest fakt, że jego składany metalowy dach nadaje mu wygląd, który po zamknięciu jest znacznie bliższy coupe, w porównaniu z dachem materiałowym. Linie dachu hardtop są często mniej kłopotliwe podczas jazdy z podniesionym dachem.

Większe bezpieczeństwo

Dach z tkaniny nie zapewnia prawdziwego bezpieczeństwa kabrioletu - każdy, kto ma nóż i trochę czasu, może wyciąć sobie drogę do środka, zabrać wszystko, co znajduje się w samochodzie, a nawet spróbować ukraść sam pojazd. Kabriolet z dachem typu hardtop lub targa top zapewni Ci spokój ducha podczas parkowania w nieznanych miejscach, a także lepszą ochronę w razie wypadku.

Cięższa konstrukcja

Nie wszystkie zalety kabrioletów z dachem typu hardtop są pozytywne. Dodatkowa waga i złożoność mechanizmu, który chowa dach, w połączeniu z masą samej stali, znacznie zwiększa wagę kabrioletów z dachem typu hardtop w porównaniu do kabrioletów z dachem typu softtop, co może obniżyć osiągi samochodu.

Mniejsza przestrzeń ładunkowa

Ten sam mechanizm zajmuje sporo miejsca w bagażniku - lub tuż przed nim - co często oznacza, że samochody z dachem typu hardtop cabrio i targa top oferują mniej miejsca na ładunek niż ich kuzyni z miękkim dachem. Jeśli planujesz dłuższe podróże swoim samochodem, staje się to dość istotną kwestią.

Mniejszy wybór

Na rynku nie ma tak wielu kabrioletów z dachem typu hardtop, jak modeli z dachem materiałowym, a większość z nich pochodzi od luksusowych marek, które pobierają premię za zajęcie miejsca za kierownicą. Upewnij się, że Twój budżet jest wystarczająco solidny, aby poradzić sobie z cenami kabrioletów z twardym dachem, zanim zdecydujesz się na wysuwany dach stalowy.

Oba typy kabrioletów mają swój własny, unikalny zestaw zalet i wad, więc poświęć trochę czasu, aby odkryć, który dach będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Sprawdź wszystkie produkty związane z nadwoziem i akcesoriami dostępne w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat zalet kabrioletów z twardym dachem, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Morguefile.

Top