• 19 lipca 2024

Jeśli spędzasz wystarczająco długo jazdy samochodem, zwłaszcza na autostradzie, jesteś zobowiązany do doświadczenia niektórych odprysków rock w farbie. Podczas gdy te małe plamki uszkodzeń są nieestetyczne, odprysk na metalowym panelu może stanowić jeszcze większy problem.

Lakier Twojego pojazdu jest czymś więcej niż tylko kosmetyką - stanowi on również warstwę ochronną przed żywiołami. Jeśli wilgoć dostanie się do metalu pod spodem, spowoduje to utlenianie (rdzę), która może przeżreć metal w tym miejscu i szybko się rozprzestrzenić, zagrażając integralności całego panelu. Na szczęście, jeśli zajmiesz się problemem wcześnie, naprawa odprysków skalnych jest stosunkowo łatwym DIY, które nie rozbijesz banku.

Pełne ujawnienie: wynik prawdopodobnie nie będzie wyglądać jak świeży lakier prosto z fabryki, ale jeśli praca jest wykonywana prawidłowo, to nie będzie zauważalne, chyba że przyjrzysz się uważnie. Najważniejszą rzeczą jest zatrzymanie rdzy zanim się zacznie. Aby naprawić odpryski skalne na samochodzie, wykonaj kroki opisane poniżej.

Wybierz swój kolor

Możesz dopasować odpowiednią farbę touch-up do istniejącego koloru za pomocą roku, marki i modelu pojazdu. Możesz wyszukać swój model i rok kolory online, skontaktuj się z dealerem lub sprawdzić, czy kolor jest odnotowany na naklejce VIN sam. Jeśli pojazd został przemalowany z oryginalnego koloru, będziesz musiał zrobić trochę bardziej dogłębne polowanie i spojrzeć wstecz na rekordach lub próbek.

Pojazd farba touch-up jest zwykle sprzedawany w łatwych do zastosowania długopisów lub butelek z małymi szczotkami, ale jeśli masz problemy ze zlokalizowaniem koloru, farba w sprayu może być również używany. Wystarczy rozpylić niewielką ilość do nakrętki i użyć małego pędzelka jako aplikatora.

Przygotuj obszar

Umyj dobrze pojazd i pozostaw go do całkowitego wyschnięcia, aby uniknąć rdzewienia. Użyj pęsety, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które nadal tkwią w wyszczerbionych miejscach. Należy pamiętać, że jeśli chipy już zaczęły rdzewieć, trzeba będzie realizować bardziej zaangażowany proces usuwania zarysowań niż to.

Zastosuj tylko odrobinę samochodowego związku polerskiego do bawełnianej szmatki, i pracować go wokół używając małych ruchów okrężnych na uszkodzonym obszarze, aby wygładzić krawędzie chipa. Nie bądź zbyt silny, jak nie chcesz nosić do clearcoat otaczającej farby. Następnie usunąć polski i woskowe pozostałości z denaturatem na szmatce.

Gruntowanie i malowanie

Przed rozpoczęciem malowania, należy pamiętać, że żadna z tych prac nie powinna być wykonywana w bezpośrednim świetle słonecznym lub w temperaturach bliskich zamarzaniu, ponieważ czynniki te mogą wpływać na proces utwardzania. Wypełnij obszar pozostawiony przez chip z podkładem aż do krawędzi, i pozostawić do wyschnięcia przez co najmniej pół godziny lub tak długo, jak instrukcje określić.

Pozwalając czas na suszenie po każdym kroku jest ważne, aby zapewnić najbardziej profesjonalnie wyglądające touch-up. Gdy podkład jest suchy, malować nad nim i niech to wyschnie, jak również. Następnie pomaluj drugą warstwę. Metal pod spodem jest teraz chroniony. Po farba utwardzona przez tydzień lub tak, wziąć związek polerowania się i zrobić kilka przejść, aby lekko wygładzić naprawy i uczynić go trochę mniej widoczne. Należy uważać, aby nie iść zbyt głęboko lub uszkodzenia otaczającej farby. Z tym zakończone, należy pozostawić z małym defektem, który jest zauważalny tylko dla tych, którzy szukają go.

Aby uzyskać więcej środków zapobiegawczych, zainwestuj w biustonosz samochodowy, który może mieć postać skóropodobnego pokrowca lub przezroczystego syntetycznego. Powinien on chronić przednią część pojazdu, gdzie najczęściej dochodzi do uszkodzeń spowodowanych odpryskami skalnymi.

Jeśli jesteś gotów włożyć trochę dodatkowej pracy teraz i potem, odpryski skalne na swoim pojeździe mogą być zatrzymane w swoich torach, zanim wymkną się spod kontroli i prowadzić do dodatkowych problemów.

Sprawdź wszystkie urządzenia do lakierowania i karoserii dostępne w NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat odprysków skalnych, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Blair Lampe.

Top