• 19 lipca 2024

Wsiadając do zimnego samochodu, który nie został wstępnie ogrzany, masz dwie opcje: Wytrzymać w kabinie ujemne temperatury do czasu, aż nadejdzie ciepłe powietrze, lub spakować się w tak wiele warstw ochronnych, że ledwo można się ruszyć. Tak czy inaczej, prawdopodobnie będzie Ci niewygodnie. Ponadto zdrętwiałe palce, zaparowane szyby i niewygodna kurtka mogą być niebezpieczne, jeśli utrudniają widzenie lub spowalniają czas reakcji.

Skorzystaj z poniższych wskazówek dotyczących rozgrzewania samochodu, aby zimą jazda była ciepła i bezpieczna.

Jak długo należy rozgrzewać samochód rano przed jazdą?

Rytuał pełnego rozgrzewania samochodu w zimie to pozostałość po epoce gaźników - aby zapobiec zgaśnięciu silnika, zimny metal potrzebował dużo czasu na rozgrzanie się, zanim osiągnął optymalną temperaturę. Obecnie większość układów wtrysku paliwa jest na tyle zaawansowana, że potrafi odpowiednio dostosować się do warunków pogodowych. Nie ma też powodu, by martwić się o to, czy olej silnikowy i inne płyny będą działać w niskich temperaturach; produkowane obecnie syntetyczne produkty są zaprojektowane tak, by zapewniać ochronę nawet wtedy, gdy rtęć spada poniżej zera. Zasadniczo, nowoczesne samochody rozwinęły się do tego stopnia, że dyskomfort kierowcy i zewnętrzne warunki drogowe stanowią główne zagrożenie dla bezpieczeństwa w niskich temperaturach - zwłaszcza, jeśli przeprowadziłeś badania na temat odpowiednich opon na dany sezon.

Pojazdy z wtryskiem paliwa potrzebują zazwyczaj tylko 30 sekund rozgrzewki, aby być gotowe do jazdy, nawet w niskich temperaturach. Po tym czasie najlepszym sposobem na podniesienie temperatury silnika jest jazda samochodem. W ten sposób nie tylko szybciej doprowadzisz ciepłe powietrze do kabiny, ale także oszczędzisz paliwo i zmniejszysz emisję spalin. Jeśli temperatura spadnie do 10-20 stopni Fahrenheita lub niżej, rozgrzej samochód przez minutę lub dwie, aby olej rozrzedził się i zaczął w pełni krążyć.

Nawet jeśli silnik potrzebuje tylko minuty, możesz potrzebować dodatkowego czasu na rozgrzanie, aby rozmrozić resztę samochodu. Najlepszą metodą jest uruchomienie samochodu, włączenie odmrażacza i rozgrzanie silnika podczas skrobania przedniej szyby i odśnieżania. Staraj się nie pracować na biegu jałowym dłużej niż pięć minut, aby oszczędzać paliwo i sprawdź, czy w Twoim regionie obowiązuje ograniczenie czasu pracy na biegu jałowym.

3 dodatkowe wskazówki dotyczące rozgrzewania samochodu

Jeśli nie chcesz zostać na mrozie, gdy Twój samochód stoi na jałowym biegu, masz kilka możliwości:

    Zaparkuj w garażu. Nawet bez nagrzewnicy, zamknięta przestrzeń blokuje lód i wiatr, utrzymując wyższą temperaturę otoczenia niż odkryty podjazd.Rozgrzej silnik przed uruchomieniem. Nagrzewnica bloku silnika jest zazwyczaj instalowana w celu wstępnego podgrzania płynu chłodzącego silnik. Podłącz nagrzewnicę do gniazdka, gdy parkujesz na noc i ustaw timer, aby włączyć ją na 2-4 godziny przed planowanym wyjazdem następnego dnia. Grzejniki blokowe mogą być dodawane jako opcja fabryczna w wielu nowych samochodach, lub właściciele mogą zakupić grzejnik na rynku wtórnym.Start z daleka. Zdalne rozruszniki wykorzystują transponder podobny do standardowego pilota, umożliwiając uruchomienie silnika bez wychodzenia na zewnątrz. Zamki w drzwiach i system bezpieczeństwa pozostają aktywne, co zapewnia bezpieczeństwo samochodu podczas jego wstępnego nagrzewania. Ze względu na oszczędność paliwa i emisję dwutlenku węgla, czas postoju na biegu jałowym nie powinien przekraczać pięciu minut. NIE używaj tej funkcji, gdy samochód stoi w zamkniętym garażu, ponieważ może się w nim nagromadzić śmiertelnie niebezpieczny tlenek węgla, który może Cię obezwładnić.

Sprawdź wszystkie części do układów ogrzewania i chłodzenia dostępne w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat podgrzewaczy bloku silnika, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Jaime Kop/Flickr.

Top