Żaden serwis samochodowy nie może się obejść bez sprzętu do montażu opon, które są wielofunkcyjnymi urządzeniami, które pozwalają na wykonanie pełnego zakresu usług w tym zakresie. Montażownica do opon pozwala na naprawę, wymianę opon samochodowych, wyważanie kół, prostowanie i wymianę tarcz kół, w razie potrzeby pompowanie kół. Nowoczesny sprzęt do montażu opon ma dość szerokie możliwości i posiada szereg zaawansowanych funkcji, które mogą znacznie ułatwić pracę i znacząco podnieść poziom produktywności.
Sprzęt używany w procesie montażu opon pozwala na szybki demontaż i montaż opon samochodowych. Bez względu na cel, jaki ma montażownica do opon, może ona być ręczna,
półautomatyczna lub automatyczna. W przypadku półautomatycznej montażownicy stelaż montażowy jest cofany przez obsługującego na bok w trybie ręcznym, jeśli maszyna jest automatyczna, regał jest automatycznie odchylany do tyłu. Ponadto wszystkie typy montażownic mogą być jedno- lub dwubiegowe, co znacznie rozszerza ich możliwości. Często nowoczesne modele maszyn do montażu opon są dostarczane przez producentów z systemem pompowania, który umożliwia szybkie odtworzenie zdeformowanej gumy po długotrwałym przechowywaniu. To, co wyróżnia wysokiej jakości sprzęt do montażu opon, to przemyślanie każdego niuansu w jego konstrukcji i działaniu.
Obrabiarki do samochodów osobowych i ciężarowych, główne różnice
Oczywiste jest, że opony samochodowe są tworzone dla innego rodzaju transportu, co oznacza, że do pracy z nimi potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt. Do pracy z oponami samochodów osobowych stworzono maszyny o różnym stopniu automatyzacji. Z kolei montażownice do pracy z oponami autobusów, traktorów, czy pojazdów ciężarowych są zawsze wyposażony w napęd i wytrzymałe tarcze, pozwalające na zdjęcie stopki zdejmowanej opony.
Półautomatyczne montażownice do opon są uważane za najprostsze w konstrukcji i niedrogie. To świetna opcja dla mobilnej montażownicy lub prywatnego warsztatu. Ich główną cechą jest to, że silnik elektryczny działa z sieci jednofazowej (może być również podłączony do generatora). Ławka posiada napęd elektrohydrauliczny, a nie pneumatyczny, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania stacjonarnego źródła sprężonego powietrza. Może służyć do kół samochodów o średnicy do 24 cali. Zestaw zawiera plastikowe podkładki pod szczęki zaciskowe oraz podkładkę pod ostrze montażowe, dzięki czemu podczas zdejmowania i zakładania opony wykluczone są zarysowania na tarczach. Jest to szczególnie ważne podczas serwisowania drogich kół odlewanych lub kutych.
Stojaki automatyczne są bardziej zaawansowane. Jeżeli w maszynach półautomatycznych pedały nożne uruchamiają napęd zwalniający oponę, mechanizm obrotowy stołu i krzywki dociskowe, to w maszynach automatycznych regulowane jest również ugięcie zębatki montażowej. Technik nie musi ręcznie chować zębatki, ponieważ po wciśnięciu pedału czynność tę wykonuje siłownik pneumatyczny. Niewątpliwie zwiększa to wydajność pracy, więc automatyczna montażownica do opon najlepiej nadaje się do warsztatu z dużym przepływem klientów. Wiele tych maszyn może obsługiwać wszystkie typy lekkich pojazdów, a także minibusy i pojazdy użytkowe. Dzięki samocentrującemu mechanizmowi możliwe jest płynne i staranne zamocowanie koła na stole roboczym w celu dalszej konserwacji.