• 16 czerwca 2024

Wybór odpowiedniej wyważarki do kół jest bardzo ważny z punktu widzenia wyposażenia warsztatu. Jednak wybór najlepszej wyważarki do kół wymaga znajomości wielu funkcji, jakie mają te maszyny.

Maszyny do wyważania kół

Wyważarka do kół jest stosowana w przemyśle samochodowym do wyważania opon. Wyważanie kół ma na celu zapewnienie prawidłowego i równomiernego rozłożenia ciężaru całego koła i opony, umożliwiając im równomierne obracanie, co zapewni maksymalną żywotność opony i płynną jazdę przy wyższych prędkościach. Wyważarka do kół obraca z dużą prędkością zespół koła i opony, wyznacza najcięższy punkt i dostarcza operatorowi danych wymaganych do prawidłowego umieszczenia i wymaganej masy wyważarek. Wyważenie kół będzie się zmieniać w miarę zużywania się opony, dlatego zaleca się ponowne wyważenie zespołu koła i opony w połowie okresu użytkowania opony.

Jak rozpoznać źle wyważone koło

Niewyważone koło jest trudne do zauważenia przy niższych prędkościach. Jednak gdy pojazd przekracza prędkość 60 km na godzinę, zaczniesz zauważać wibracje kierownicy, im wyższa prędkość, tym gorsze będą wibracje. Zapewnienie prawidłowego wyważenia kół pojazdu będzie miało znaczący wpływ na żywotność elementów pojazdu, takich jak opony oraz tuleje układu kierowniczego i zawieszenia. Oprócz nieprzyjemnych wibracji niewyważone koło spowoduje nierównomierne zużycie opony na tym kole. Może również wpłynąć na zawieszenie i układ kierowniczy, powodując zużycie.

Jak wybrać wyważarkę do kół?

Wybór odpowiedniej wyważarki do kół zależy na ogół od wydajności warsztatu i ograniczeń budżetowych, ponieważ w przypadku wszystkich maszyn im więcej funkcji potrzebujesz, tym wyższy będzie początkowy koszt zakupu. Wyważarka ręczna jest przeznaczona do użytku przez hobbystów i mobilne punkty do wyważania kół o niskiej wadze. Nie ma tu wewnętrznego silnika, więc obrót koła jest wykonywany ręcznie.

Półautomatyczna wyważarka do kół

Półautomatyczne wyważarki do kół są odpowiednie do z wyważania kół o średniej i dużej wydajności. Ta wyważarka do kół wyposażona jest w zintegrowany silnik do obracania kołem przy dużych prędkościach i jest w stanie obracać koło o dużej objętości.

W pełni automatyczna wyważarka do kół

W pełni automatyczna wyważarka do kół jest najnowocześniejszą technologią wyważania kół, która zapewnia oszczędność czasu i funkcje interfejsu użytkownika, takie jak automatyczna kalibracja, tryb ukrytych szprych i automatyczne wprowadzanie parametrów, co oznacza, że operator nie musi ręcznie wprowadzać wymaganych parametrów.

Statyczne i dynamiczne

Statyczne wyważarki kół działają bez poruszania kołem. Używają ciężaru tylko w jednym miejscu po wewnętrznej stronie koła. Po umieszczeniu opony na osi pionowej i zabezpieczeniu można ją sprawdzić za pomocą czujników lub wziernika wypełnionego olejem, który pokazuje niewyważenie koła w ciągu kilku sekund. Jest to przede wszystkim zarezerwowane dla kół, które nie mogą przenosić ciężaru na zewnątrz i jest głównie używane do ciężkich opon, takich jak te do dużych ciężarówek i innych pojazdów użytkowych lub przemysłowych.

Ostatnie udoskonalenia technologiczne stworzyły wyważarki dynamiczne przewyższające wyważarki statyczne w przypadku małych pojazdów, które są bardziej wrażliwe na drobne zmiany. Dynamiczne wyważarki do kół działają za pomocą obciążników po wewnętrznej i zewnętrznej stronie koła. Korzystając z wyważarki obrotowej, mogą sprawdzić niewyważenie koła w ruchu, naśladując rzeczywistą wydajność, jaką miałoby ono na drodze. Komputery mogą wtedy dać bardzo dokładny i precyzyjny odczyt koła, a wiele maszyn jest w stanie wykonać to zadanie w ciągu zaledwie kilku minut.

Top