Bez względu na to, czy zadanie, które realizujemy, polega na obróbce różnych materiałów, czy też jesteśmy odpowiedzialni za prowadzenie napraw różnego rodzaju, musimy liczyć się z tym, że nasza efektywność będzie uzależniona przede wszystkim od stosowanych przez nas narzędzi. W zależności od tego, z jakimi zadaniami będziemy mieli do czynienia, pomocny może okazać się zarówno sprzęt do obróbki metalu, jak i drewna, przydatne mogą być jednak także klucze oraz przyrządy mechaniczne. Zarówno przy zadaniach warsztatowych, jak i przemysłowych możemy mówić o szerokim wyborze narzędzi, jakie znajdują zastosowanie podczas ich wykonywania. I choć systematycznie rośnie popularność elektronarzędzi, niejednokrotnie możemy usłyszeć, że znacznie korzystniejsze okaże się wykorzystywanie w praktyce narzędzi pneumatycznych. Warto zatem sprawdzić, w jaki sposób narzędzia te funkcjonują.
Narzędzia pneumatyczne mogą działać dlatego, że dostarcza się do nich strumień powietrza. Spręża się je wcześniej, a w tym celu wykorzystuje się kompresory różnego rodzaju. Pompy sprawiają, że mamy do czynienia ze zwiększonym ciśnieniem powietrza i to właśnie te ciśnienie tłoczy się do specjalnych zbiorników. Odpowiednia instalacja naprowadza powietrze do kolejnych stanowisk roboczych, gdzie narzędzia pneumatyczne można wykorzystywać.
Jeśli narzędzie pneumatyczne ma działać prawidłowo, konieczne jest podłączenie go do instalacji, której zadanie polega na dostarczaniu powietrza znajdującego się pod odpowiednim ciśnieniem. W korpusie takiego narzędzia zawsze możemy spotkać się ze specjalnym wirnikiem, który obraca się dzięki strumieniowi powietrza. Ruch obrotowy wykorzystuje się do tego, aby napędzać elementy robocze, jeśli zaś istnieje taka potrzeba, specjalna przekładnia może doprowadzić do jego zamiany w ruch posuwisto-zwrotny.
Taki sposób funkcjonowania sprawia, że o narzędziach pneumatycznych można mówić jako o rozwiązaniach, które posiadają wiele zalet. Największą wydaje się mniejszy hałas powstający w wyniku ich pracy. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że mamy do czynienia z narzędziami znacznie lżejszymi niż klasyczne narzędzia elektryczne. Te ostatnie muszą posiadać przecież silnik elektryczny, a ten ma swoją wagę. Narzędzia pneumatyczne znane są ze swojej dużej mocy i trwałości. Warto zwrócić też uwagę na to, że, w przeciwieństwie do elektronarzędzi, nie są aż tak awaryjne, a ich używanie nie pociąga za sobą ryzyka iskrzenia, co jest szczególnie ważne w tych miejscach, w których mamy do czynienia ze sporym zagrożeniem pożarem.
Narzędzia pneumatyczne są przygotowane do wydajnej pracy zarówno w warunkach serwisu, jak i warsztatu. Należy jednak pamiętać o tym, że ich skuteczność w dużej mierze uzależniona jest od prawidłowej eksploatacji. Na pierwszy plan wysuwa się to, że powietrze musi posiadać odpowiednie ciśnienie. Tu kluczowe znaczenie mają wskazania producenta. Użytkownik może podejmować próby ich modyfikowania, powinien jednak liczyć się z tym, że takie próby mogą przyczynić się do gorszego funkcjonowania narzędzia, a nawet – jego częstszych awarii. Nie można zapominać także o tym, że powietrze powinno być wolne zarówno od wody, jak i od innych zanieczyszczeń. Zwłaszcza ta pierwsza może się okazać niebezpieczna dla silnika przyczyniając się do jego poważnego uszkodzenia. Nie mniej istotne jest to, że powietrze powinno być naolejone. Silnik urządzenia musi być poddawany odpowiednim zabiegom konserwacyjnym, jeśli ma funkcjonować zgodnie z naszymi oczekiwaniami.