• 19 lipca 2024

Obróbka drewna to nie tylko duże, drogie stacjonarne elektronarzędzia, takie jak piły stołowe, piły taśmowe i strugarki. Stolarze rutynowo używają podstawowych narzędzi ręcznych do mierzenia, układania, znakowania, mocowania, przycinania, dłutowania i wielu innych zadań. Podstawowy zestaw podstawowych narzędzi ręcznych pomoże Ci rozpocząć pracę z drewnem i będzie równie przydatny, gdy rozwiniesz więcej umiejętności i zdobędziesz bardziej zaawansowane narzędzia.

Młotek

Każdy prawdopodobnie używał młotka w którymś momencie swojego życia. Chociaż istnieje wiele typów młotków do wszelkiego rodzaju zastosowań, najbardziej wszechstronnym modelem do obróbki drewna jest młotek z gładką, lekko zaokrągloną końcówką. Wybierz taki, który nie jest zbyt ciężki, ale dobrze leży w dłoni.

Układ

Układ Kwadrat (także powszechnie nazywane kwadratem prędkości lub kwadratowy krokwi) jest nieocenionym narzędziem do obróbki drewna. Jest to nie tylko jedno z najszybszych i najłatwiejszych narzędzi do wyznaczania prostej linii do cięcia końcowego, ale może być również używane do szybkiego zaznaczania dowolnego kąta do 45 stopni lub pomiaru. To poręczne narzędzie do przechowywania w tylnej kieszeni lub woreczku na gwoździe, gdy jesteś w sklepie.

Samozwijająca się metalowa taśma miernicza.

Standardowa zwijana taśma miernicza jest używana do wszelkiego rodzaju codziennych pomiarów. Dla wygody możesz wybrać taśmę mierniczą z oznaczeniami standardowymi i metrycznymi lub mieć osobną taśmę, lub linijkę do pomiarów metrycznych. Zwróć uwagę, że haczyk na końcu taśmy mierniczej porusza się lekko do przodu i do tyłu. Jest to zgodne z projektem i pozwala uzyskać ten sam pomiar, niezależnie od tego, czy zaczepiasz taśmę o koniec deski, czy dociskasz nią o coś.

Nóż uniwersalny

Nóż uniwersalny z mechanizmem blokującym, który wykorzystuje jednorazowe ostrza, to kolejne ważne narzędzie dla stolarza. To wszechstronne urządzenie tnące może być używane do rysowania śladu na kawałku materiału, czyszczenia wpustu zawiasu lub dowolnego ze stu innych zastosowań, gdzie potrzebny jest nóż. Szukaj wytrzymałego noża uniwersalnego z metalową obudową, a nie lekkiego noża do pudełek.

Dłuta

Drobno zaostrzone dłuto doskonale nadaje się do usuwania odpadów ze spoin i wgłębień. Przy zastosowaniu odpowiedniej techniki dłuto może wykonywać niezwykle precyzyjne, czyste cięcia i nacięcia, jak żadne inne narzędzie do obróbki drewna. Tradycyjni stolarze i rzemieślnicy mają wiele rodzajów i rozmiarów dłut, ale na początek najbardziej poręczne rozmiary to 1/4 cala, 1/2 cala, 3/4 cala i 1 cal.

Poziomica

Kiedy chcesz wiedzieć, czy kawałek drewna jest idealnie poziomy (poziom), czy pionowy (pion), potrzebujesz poziomicy. W przypadku projektów i przestrzeni o różnych rozmiarach warto mieć jeden długi poziom.

Wkrętaki

Wiertarko-wkrętarka jest przydatna do wkręcania wkrętów w wielu sytuacjach, ale niektóre projekty wymagają precyzyjnego ustawienia wkrętarki ręcznej. Będziesz potrzebować kilku rozmiarów zarówno z płaską głowicą, jak i okrągłą. Pomocne jest również posiadanie podstawowych zestawów sterowników kwadratowych i gwiazdowych.

Ostatnią absolutną koniecznością, jaką powinien mieć każdy stolarz, jest mały strug blokowy. To tradycyjne narzędzie do obróbki drewna służy do usuwania cienkich wiórów drewna i jest nieocenione do czyszczenia krawędzi podczas montażu.

Warto wybierać narzędzia, które są wykonane z dobrej jakości materiałów i produkowane są przez znane i sprawdzone firmy.

Top