Każdy z nas szuka elektronarzędzia do określonego celu, takiego jak zbliżająca się naprawa lub remont warsztatu. Wybór samych elektronarzędzi i ich typów powinien być przeprowadzony pod kątem naszych potrzeb.
Po pierwsze, otrzymujesz dokładnie taki zestaw funkcji i trybów, których potrzebujesz. Po drugie, nie tracisz pieniędzy. Wszak zdarza się, że użytkownik pod wpływem impulsu zamawia np. drogie urządzenie, którego raz w roku używa tylko w jednym celu - wywierceniu kilku otworów w betonie. Pozostałe tryby nie są mu przydatne. Po trzecie, uważaj na ważne funkcje. Zdarza się też, że potrzebujesz uniwersalnego narzędzia, które będziesz wykorzystywał w swojej pracy na różnych etapach. Na przykład szlifierka kątowa należy do tej kategorii. Dzięki różnym nasadkom nadaje się do cięcia, czyszczenia, szlifowania, a nawet polerowania.
Czy musisz codziennie pracować z narzędziem i narażać je na duże obciążenia? A może potrzebujesz je do zadań jednorazowych, a potem będziesz ich używać nie częściej niż raz w roku? Każda wiertarka lub szlifierka kątowa ma swój własny zasób, na podstawie którego producent przypisuje określoną klasę do modelu. Oczywiście wpływa to również na koszt. Umownie można wyróżnić trzy klasy
Gospodarstwo domowe to najbardziej przystępny segment cenowy. Z reguły takie narzędzie pod względem przeznaczenia, cech i zestawu funkcji praktycznie nie różnią się od wybieranych przez profesjonalistów. Różnica polega na jakości części. Na przykład przekładnia wiertarki może mieć plastikową obudowę zamiast metalowej. Ponadto modele domowe nie mają tak przemyślanej ergonomii i systemów ochronnych. To narzędzie jest wybierane do napraw domowych, domków letniskowych, garażu.
Półprofesjonalne to złoty środek zarówno pod względem ceny, jak i wydajności. W takich modelach można zamontować elementy antywibracyjne, aby podczas długotrwałej pracy ręce nie męczyły się tak bardzo. Obudowa chroniąca silnik jest zwykle metalowa. Przedstawiciele tej klasy narzędzi są wykorzystywani w pracy instalatorów, prywatnych brygad remontowych, czy też pełnią funkcję pomocniczą na budowie.
Profesjonalne - wytrzymałe i przemyślane narzędzie. Każdy producent opracowuje specjalne systemy ochronne i kształt nadwozia, aby silnik nie przegrzewał się, nie zapychał kurzem. Wiele modeli ma otwory serwisowe, dzięki czemu technik może samodzielnie przeprowadzić konserwację, na przykład wymienić szczotki. Oczywiście inwestycja w takie narzędzie będzie kilkakrotnie wyższa niż w domowe. Jednak pozwala na pewną pracę przez całą zmianę na placu budowy lub w produkcji.
Moc jest uważana za powszechną referencję dla wszystkich typów elektronarzędzi. Od tego zależą parametry pracy konkretnego modelu. Na przykład im mocniejszy silnik szlifierki kątowej, tym większa średnica tarczy roboczej. W przypadku wiertarek udarowych siła uderzenia zależy od tej wartości, w przypadku wiertarek - moment obrotowy i prędkość. Warto zauważyć, że duża moc nie zawsze jest zaletą. Jest to ważne, gdy potrzebujesz narzędzia o wysokiej wydajności, a sieć energetyczna może wytrzymać duże obciążenia. Wielu użytkowników wybiera modele z silnikiem o mocy do 1700 - 2000 W. Do pracy w garażu lub tam, gdzie sieć jest słaba i istnieje ryzyko przeciążenia, lepsze są modele do 1000 W. Narzędzie o małej mocy jest wybierane, jeśli musisz pracować z autonomicznego źródła zasilania - generatora.
W przypadku wszystkich produktów podane są wymiary opakowań. Poszukaj wymiarów samego produktu w charakterystyce. Posiadają je prawie wszystkie szlifierki kątowe, wkrętarki, wiertarki, dziurkacze. Pomoże to dopasować współczynniki kształtu, na przykład, gdy model ma konstrukcję w kształcie litery L. Będziesz w stanie wyobrazić sobie, czy narzędzie nadaje się do pracy w trudno dostępnych miejscach, czy jest zbyt uciążliwe.